3D modellek

Műtárgyak nagyító alatt

Kályhacsempe

Téglalap alakú cserép kályhacsempe, amely egy csempekályha egy darabjának készült. Fazekas készítette fa dúc, azaz nyomóminta segítségével. A dúcba a minta negatívja volt belefaragva, amibe belepréselték az agyagot, így lett a csempe domborműves. A csempe hátoldalán körben perem fut, aminek segítségével tudták összeilleszteni a csempéket a kályha építésekor. Elülső fele…

Diadéma

Arany diadéma. Két rövidebb és egy hosszabb mezőből áll, amelyeket poncolt zeg-zug mintás keret választ el egymástól. Hasonló keret húzódik végig a diadéma egész szegélyén. A három mezőt négy sorban elhelyezett rekeszes kövek díszítik. A legfelső sor kövei félgömb alakúak, az alatta lévő sorban többnyire négyszögletes rekeszek és kövek vannak,…

Női mellény

Ez egy mezőségi női bőrmellény vagy mejjes, amely a téli időszak ünnepi viseletének része. Egyedi megrendelésre készült juhbőrből, selyemfonallal sűrűn kihímezve egy szűcsmester által Losonczi Zsuzskának 1929-ben - a felirat tanúsága szerint. Mezőségen az ilyen mellények díszítéséből következtetni lehetett a viselő anyagi helyzetére, eszerint három típus létezett: egészcifra, félcifra és…

Gőzhenger

Az 1890-es évekből származó iskolai szemléltető eszköz annak bemutatására szolgál, hogy a magas hőmérsékletű vízgőz belső energiája miként alakítható át mechanikai munkává. Calderoni István 1819-ben Pesten nyitott optikai üzletébe 1861-ben társult be egykori segéde, Hopp Ferenc, majd a cég nevét megtartva 1864-ben tulajdonosa is lett. 1872-ben külön tanszerosztályt nyitott. A…

Tordai szűrőtál

Mély, szinte fazék alakú szűrőtál, amelyet fazekas késztett korongolással és bevonta mázzal kívül-belül. Fala szabályos elrendezésben van kilyuggatva. Formája sugallja, hogy valamilyen szűrésre használható. Erdélyben leginkább gyümölcsök paszírozására, magtalanítására használták az ilyen szűrőtálakat. Hívták röstölőnek is. Ajándékozás útján került a Gyűjteménybe. A Kolozs megyei Magyarvistán ajándékozta Kallós Zoltánnak Szallós Erzsébet…

Szemmodel

Fém, üveg szemmodell öt lencsével, sárgaréz állványon; eredeti doboza fából készült, papír és bőr bevonattal. A szemmodelleket elsősorban a fizika tantárgyon belül a fénytan oktatásában használták. A szem és a látás tágyalása ugyanis itt történt; a természetrajzórákon nem kaptak ekkora szerepet. Wenzel Prokesch, osztrák műszerész, optikus, az 1830-as évektől kezdve…

Török kupa

Az aranyozással díszített trébelt ezüstkupa hengeres teste a szájnyílása felé enyhén szűkül, lent pedig egy kissé ívelten kiszélesedő abroncstalpon áll. Oldalán szögletes öntött fül van. Hengeres testét három hosszúkás, alul-felül palmettában végződő aranyozott cizellált medaillon ékesíti. A medaillonokban poncolt alapon hatszirmú virág körül csoportosulnak a virágdíszek és levélindák. Az edény…

Hunyadi aranyforintja

Az 1444-es várnai csatában a törvényes uralkodó, I. Ulászló elesett, utódlására V. (Habsburg) László (1440–1457) lett volna alkalmas, ő azonban nagybátyja, Habsburg Frigyes német király gyámságában volt. Hazatéréséig a törökverő Hunyadi Jánost választották kormányzónak. Így kerülhetett 1446-ban első ízben az aranyforint előlapján található címer harmadik mezejébe Hunyadi címere, a szájában…

Galdiátor szobor

Álló, murmillo gladiátor típust ábrázoló szobor lépő pozícióban. Enyhén behajlított bal lábán díszítetlen lábszárvédőt (ocrea) visel, lábfeje hiányzik. A lábszárvédő rögzítését szolgáló zsinórokat mindkét lábon bevésett vonalakkal jelölték. Apró pontokkal díszített ágyékkötőt (subligaculum) és övet (balteus) visel, felső teste mezítelen, jobb karját karvédő fedi, fején sisakot visel. Jobb kezében egy…

RÓLUNK

A MuseuMap aggregációs szolgáltatásának kiterjesztése, ahol a műtárgyak történeteivel, virtuális kiállításokkal és térbeli tárgyrekonstrukciókkal a magyar kultúra kincsei elevenednek meg.

KAPCSOLAT

MNM OMMIK

1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.

ommik@mnm.hu

museumap@mnm.hu

LÉPJ KAPCSOLATBA VELÜNK!

Kiállítanál nálunk? Küldenél virtuális kiállítást? Írj nekünk, felvesszük veled a kapcsolatot.
Magyar Nemzeti Múzeum, Copyright © 2020, Minden jog fenntartva!
×