3D modellek

Műtárgyak nagyító alatt

Szobor

A 20. század elején, Nagydém határában került elő egy háziszentélyhez tartozó leletegyüttes, ú.n. lararium. A római kultuszban Lar egy területvédő szereppel bíró szellem megtestesítője, amelynek lényegi feladata az adott hely, a hozzá kötődő objektumok, az ott élők védelme volt. A magánélet szférájában ez volt a legfontosabb kultusz. A neki szánt…

Nagyfazék

Sárga, okker barna, vöröses csíkos mázas cserép. A csíkokat 5 ujjbenyomásos, körkörös és vonalas bordázat választja el. Elején rátét magyar címer és felirat Magyar Hét 1928. Fülein tulipán. Pereme két helyen csorba. Elején kisebb repedés. Magassága 73 cm, Szájátmérője: 37,5 cm. Az edény a Viski Károly Múzeum Néprajzi gyűjteményének a…

Pisztoly

Elöltöltős, kézimunkával készült, csappantyús duplacsövű pisztoly Rózsa Sándor tulajdona felirattal. A ravaszvédőn vésett margaréta-szerű virágmotívum. A készítés ideje 19. század első fele, 19. század közepe. A pisztoly 1958-ban került Dorozsma (Csongrád-Csanád megye,) környékéről Molnár Antal fegyvergyűjtőhöz, aki vízimolnár volt Örményesen. A 23 cm hosszú fegyver a múzeum Helytörténeti Gyűjteményének a…

Kályhacsempe

Téglalap alakú cserép kályhacsempe, amely egy csempekályha egy darabjának készült. Fazekas készítette fa dúc, azaz nyomóminta segítségével. A dúcba a minta negatívja volt belefaragva, amibe belepréselték az agyagot, így lett a csempe domborműves. A csempe hátoldalán körben perem fut, aminek segítségével tudták összeilleszteni a csempéket a kályha építésekor. Elülső fele…

Diadéma

Arany diadéma. Két rövidebb és egy hosszabb mezőből áll, amelyeket poncolt zeg-zug mintás keret választ el egymástól. Hasonló keret húzódik végig a diadéma egész szegélyén. A három mezőt négy sorban elhelyezett rekeszes kövek díszítik. A legfelső sor kövei félgömb alakúak, az alatta lévő sorban többnyire négyszögletes rekeszek és kövek vannak,…

Női mellény

Ez egy mezőségi női bőrmellény vagy mejjes, amely a téli időszak ünnepi viseletének része. Egyedi megrendelésre készült juhbőrből, selyemfonallal sűrűn kihímezve egy szűcsmester által Losonczi Zsuzskának 1929-ben - a felirat tanúsága szerint. Mezőségen az ilyen mellények díszítéséből következtetni lehetett a viselő anyagi helyzetére, eszerint három típus létezett: egészcifra, félcifra és…

Gőzhenger

Az 1890-es évekből származó iskolai szemléltető eszköz annak bemutatására szolgál, hogy a magas hőmérsékletű vízgőz belső energiája miként alakítható át mechanikai munkává. Calderoni István 1819-ben Pesten nyitott optikai üzletébe 1861-ben társult be egykori segéde, Hopp Ferenc, majd a cég nevét megtartva 1864-ben tulajdonosa is lett. 1872-ben külön tanszerosztályt nyitott. A…

Tordai szűrőtál

Mély, szinte fazék alakú szűrőtál, amelyet fazekas késztett korongolással és bevonta mázzal kívül-belül. Fala szabályos elrendezésben van kilyuggatva. Formája sugallja, hogy valamilyen szűrésre használható. Erdélyben leginkább gyümölcsök paszírozására, magtalanítására használták az ilyen szűrőtálakat. Hívták röstölőnek is. Ajándékozás útján került a Gyűjteménybe. A Kolozs megyei Magyarvistán ajándékozta Kallós Zoltánnak Szallós Erzsébet…

Szemmodel

Fém, üveg szemmodell öt lencsével, sárgaréz állványon; eredeti doboza fából készült, papír és bőr bevonattal. A szemmodelleket elsősorban a fizika tantárgyon belül a fénytan oktatásában használták. A szem és a látás tágyalása ugyanis itt történt; a természetrajzórákon nem kaptak ekkora szerepet. Wenzel Prokesch, osztrák műszerész, optikus, az 1830-as évektől kezdve…

RÓLUNK

A MuseuMap aggregációs szolgáltatásának kiterjesztése, ahol a műtárgyak történeteivel, virtuális kiállításokkal és térbeli tárgyrekonstrukciókkal a magyar kultúra kincsei elevenednek meg.

KAPCSOLAT

MNM OMMIK

1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.

ommik@mnm.hu

museumap@mnm.hu

LÉPJ KAPCSOLATBA VELÜNK!

Kiállítanál nálunk? Küldenél virtuális kiállítást? Írj nekünk, felvesszük veled a kapcsolatot.
Magyar Nemzeti Múzeum, Copyright © 2020, Minden jog fenntartva!
×