Faragott orsótartó

Fából készült, faragott, festett használati tárgy, a fonómunkák megkönnyítésének eszköze. Az orsófogó, nevéből adódóan, az orsó tartására szolgált, hogy a leánynak ne kelljen kézben tartania azt. Másik funkciója pedig, hogy segítségével az orsóról a megfont szálat könnyebb átvezetni egy tárolóeszközre. Mint minden fa eszköz, faragással dekorálható. Ennélfogva a fiú szerelmének kifejezésére vagy eljegyzési ajándékul gyakran készített különböző fából készíthető munkaeszközöket. Ennél a darabnál a madarak ábrázolása különleges esztétikai élményt nyújt, valószínűleg a kakas és a tyúk párosa szellemesen fejezi ki a nő és férfi viszonyát illetve, a tárgyon elhelyezett feliratok is tanúskodnak arról, hogy jegyajándékként szolgálhatott.

Faragott orsótartó, 1963 - Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjtemény