Krisztus fej

Dinamikus kompozíció, felületképzése mozgalmas. Hosszú, lobogó hajú, bajuszos, zilált szakállas, érett férfi expresszív büsztjét állítja elénk.
Szája éppen nyitva, fejét balra fordítja. A pillanatot ragadja meg. Távol áll a hagyományos Krisztus-ábrázolástól mind attribútumaiban, mind világiasságában. Csikász pályájának egyik legjelentősebb ábrázolása, modellje egy flamand halász volt, Krisztus-fejként küldte haza Brüsszelből az őt támogató Hornig püspöknek.

Krisztus fej, 1908 - Laczkó Dezső Múzeum