Felfedezés

Kuriózumok, amelyek mellett nem lehet elmenni

Kályhacsempe

Téglalap alakú cserép kályhacsempe, amely egy csempekályha egy darabjának készült. Fazekas készítette fa dúc, azaz nyomóminta segítségével. A dúcba a minta negatívja volt belefaragva, amibe belepréselték az agyagot, így lett a csempe domborműves. A csempe hátoldalán körben perem fut, aminek segítségével tudták összeilleszteni a csempéket a kályha építésekor. Elülső fele…

Diadéma

Arany diadéma. Két rövidebb és egy hosszabb mezőből áll, amelyeket poncolt zeg-zug mintás keret választ el egymástól. Hasonló keret húzódik végig a diadéma egész szegélyén. A három mezőt négy sorban elhelyezett rekeszes kövek díszítik. A legfelső sor kövei félgömb alakúak, az alatta lévő sorban többnyire négyszögletes rekeszek és kövek vannak,…

Női mellény

Ez egy mezőségi női bőrmellény vagy mejjes, amely a téli időszak ünnepi viseletének része. Egyedi megrendelésre készült juhbőrből, selyemfonallal sűrűn kihímezve egy szűcsmester által Losonczi Zsuzskának 1929-ben - a felirat tanúsága szerint. Mezőségen az ilyen mellények díszítéséből következtetni lehetett a viselő anyagi helyzetére, eszerint három típus létezett: egészcifra, félcifra és…

Férfi csizma

A csizma Dezső Sándor (1928-2005) tulajdona volt, 1964-be vásárolta, lecserélve az addig használt, konfirmálásra kapott legény csizmáját. Ez volt a második és egyben utolsó csizmája is, ami haláláig kitartott. A lábbelit nem a saját falujában, a Magyarszováton dolgozó Székely András “Pándor” csizmadiával készítette, hanem spontán vásárolta a felesége javaslatára egy…

Tarisznya

A tarisznya egyfajta táska- vagy zsákféle, mely pánttal ellátott, így vállon vagy háton hordozható. Sokféle – vászonból, bőrből, gyapjúszőttesből készült – formai változata ismert. Az itt látható tarisznya az avasi román férfi viselet elengedhetetlen része, egyszerre használati tárgy és díszes darab is. A fiúk már kisgyerek koruktól egészen idős korukig…

Kalaptartó

Barna bőr cilinder kalaptartó, melynek belseje bársonnyal bélelt. Fedelét szíjjal rögzítették az alsó részhez, a végén lévő csaton "M. WÜRZL & SÖHNE" "WIEN" felirat olvasható. A tartó kulccsal zárható. Piros és sárga sávos dísz csík látható rajta. Belsejében Cs. GY. monogram és heraldikában használt bárói korona. Belsejében látható még cégjelzés:…

Aquamanile

Kos alakú edény. Sárga színű, melyen barna festés nyomai találhatóak. Az edény mára már letört beöntőnyílása a fej tetején, kiöntőnyílása pedig az állat szájánál volt. A kos hátrahajló szarvai alkotják a fület. Maga alá hajtott lábakkal ül egy láda alakú posztamensen, melyen jobbra haladó evezős hajó látható. Az aquamaniléket víztárolásra…

A Grimani-kancsó

Az Antik Gyűjtemény egyik legjelentősebb darabja a 16. és 18. század között kerülhetett, feltehetően Görögországból Velence egyik legtekintélyesebb családjának, a Grimani családnak a tulajdonába. Az egyik legrégebbi és legnagyobb velencei gyűjteményt az 1820-as évek végén az elszegényedett utódok kiárusították. Fejérváry Gábor, aki a 19. század legfontosabb antik művészeti magángyűjteményét hozta…

Boroskorsó

Tárgyunk jelentősége abban rejlik, hogy rajta tizenhárom, aprólékosan kidolgozott, teljesen egyedi vonásokkal rendelkező férfiarckép látható, akik minden bizonnyal a korsó készültekor a Szentgáli Kaszinó Társulat vezetői, vagy legprominensebb, netán a korsó elkészítését támogató tagjai lehettek. A tárgy tehát unikális módon örökítette meg az utókor számára tizenhárom szentgáli férfi vonásait, ami…

RÓLUNK

A MuseuMap aggregációs szolgáltatásának kiterjesztése, ahol a műtárgyak történeteivel, virtuális kiállításokkal és térbeli tárgyrekonstrukciókkal a magyar kultúra kincsei elevenednek meg.

KAPCSOLAT

MNM OMMIK

1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.

ommik@mnm.hu

museumap@mnm.hu

LÉPJ KAPCSOLATBA VELÜNK!

Kiállítanál nálunk? Küldenél virtuális kiállítást? Írj nekünk, felvesszük veled a kapcsolatot.
Magyar Nemzeti Múzeum, Copyright © 2020, Minden jog fenntartva!
×