Lámpafüggesztő karika

Az áttört, Krisztus monogrammal díszített öntött bronz függesztő karika eredetileg egy római kori olajmécsest tartó lánc kötőtagja lehetett. Az ókeresztény temető egyik kápolnájában használták a 4. században.
Felső függesztő füle letört, az alsó ép. A rajta található négy görög betű közül a X és a P a Krisztus név két első betűje, az A és ω szintén Őt jelöli, mint a kezdetet és a véget, a feltámadást és az életet. Nagy Konstantin császártól kezdve a 'Christogram' a kereszténység jele lett.

Krisztus monogrammal díszített lámpafüggesztő tag Római kor, 4. század - Janus Pannonius Múzeum