Viharjelző kosár

A balatoni viharjelzés 1934. július 8-án indult meg dr. Hille Alfréd királyi repülőredes és meteorológus tervei alapján. A jelzőrendszer része volt az árbócra felhúzható viharkosár a viharágyúkkal és a szirénákkal együtt.
Ha a mólón lévő jelzőkosarat felhúzták, akkor viharra, nagy szélre lehetett számítani, ha lent hagyták, akkor csendes, nyugodt időre. A jelzéseket a Légügyi Hivatal meteorológusai adták ki. Napjainkban már automata fényjelző rendszer figyelmezteti a balatoni hajósokat és fürdőzőket a közelgő viharra.

Viharjelző kosár - Magyar Környezetvédelmi és Vízügyi Múzeum
A múzeumról bővebben a MuseuMap oldalán olvashat.