A Magyar Nemzeti Múzeum bemutatja
Nőnek való vidék?
A nők szerepe a kora középkori temetkezések tükrében című virtuális kiállítását.
„Az a sok tündöklés, amibe nőalakjait öltözteti, akár a szentek glóriájából, akár a démonok lobogványából szőve, az végelemzésben mind ez a csodálkozó és álmélkodó felkiáltás: Ó, ti asszonyok, ti asszonyok!”
Móra Ferenc író, régész
A középkor hajnalán, amikor különböző eredetű és kultúrájú népek váltották egymást a Kárpát-medencében, az írott források elsősorban a férfiak világáról, a háborúskodásokról emlékeznek meg, a nők csaknem teljesen láthatatlanok maradnak. Régészetileg azonban sokszor éppen a nők sírjai azok, amelyek látványosabbak, gazdagabbak és színesebbek, mint a férfiak temetkezései. Ezek a nők – akik között voltak szentek, királynők, előkelő családok asszonyai és lányai, rabságba hurcoltak, házasságukkal szövetségeket megpecsételők, és persze gyerekeik boldogulásáért küzdő intrikus anyák is – jelentős szerepet játszottak Európa átformálásában.
A régészeti ásatásokon napvilágot látott tárgyak segítségével bemutathatóvá válik nemcsak a korabeli nők viselete, valamint használati tárgyaik, hanem a közösségükben betöltött kiemelkedő szerepük is. Nemesfém ékszereik, nagy gonddal megmunkált eszközeik arról tanúskodnak, hogy a „gyengébbik nem” presztízs tárgyai nem maradnak el a férfiak méltóságot jelző tárgyaitól.
HUN KOR
4. század vége–5. század közepe
GERMÁNOK
5. század közepe–6. század közepe
AVAR KOR
6. század közepe–9. század eleje
KAROLING-KOR
9. század
HONFOGLALÁSKOR
10. század
A virtuális kiállítás készítése során arra törekedtünk, hogy a sokak körében népszerű és ismert régészeti korszakok egy újabb oldalát ismertessük meg, illetve ráirányítsuk a figyelmet a Magyar Nemzeti Múzeum Régészeti Tár gyűjteményeinek páratlan gazdagságára. Célunk az volt, hogy a látványos képek és 3D modellek, valamint az azokhoz tartozó szövegek segítségével a látogatók ne csak szemléljék az első osztályú ötvösmunkákat, hétköznapi tárgyakat, hanem betekintést nyerhessenek a tárgyak mögött húzódó személyes történetekbe is.
Hajnal Zsuzsanna
régész
Népvándorlás kori Gyűjtemény
Magyar Nemzeti Múzeum
Gergely Katalin
régész
Zalavár Gyűjtemény
Magyar Nemzeti Múzeum
Soós Rita
régész
Honfoglalás kori Gyűjtemény
Magyar Nemzeti Múzeum
A MuseuMap aggregációs szolgáltatásának kiterjesztése, ahol a műtárgyak történeteivel, virtuális kiállításokkal és térbeli tárgyrekonstrukciókkal a magyar kultúra kincsei elevenednek meg.
MNM OMMIK
1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.
ommik@mnm.hu
museumap@mnm.hu