Szkíta kori emlékek a Hernád völgyéből
A vaskor kezdetén jelentősen átalakult a Kárpát-medence kulturális képe: a keleti sztyepp és erdős-sztyepp vidékével megélénkülő kapcsolatoknak köszönhetően szkíta arculatú kultúra jött létre az Alföldön a Kr. e. 7. században, ami a Kr. e. 4. században bekövetkezett kelta hódításig töretlenül fejlődött. Nagyon valószínű, hogy az újonnan betelepülő lovasnomádok száma nem haladta meg az autochton lakosságot, ugyanakkor megjelenésük mélyreható változásokat generált.
A Kárpát-medence régészeti leletanyagában a szkíta kultúra mindegyik alkotórésze tetten érhető. Igazolható a lótartás nagymérvű elterjedése az Alföldön, s ezzel együtt a keleti lószerszámzatok lokális változatának kialakulása, a szkíta típusú fegyverek (íj, háromélű bronz nyílcsúcsokkal ellátott nyílvesszők, szkíta rövidkard – akinakes) megjelenése. Továbbá a használati tárgyakon – csontból faragott kés- és kardmarkolatok, bronzból öntött tegezveretek – megjelentek a sztyeppei állatstílusú művészet elemei. A nők jellegzetes ékszere volt a bronzból készült és gyakran arannyal vagy arany és ezüst ötvözetével (elektrum) bevont kúpos végű spirálkarikák. Ezek egyaránt jelezték viselőjük csoportidentitását és társadalmi rangját. A bronzból és vasból készült tömör- vagy lemezkarpereceket férfiak és nők is viselhették. Ugyanakkor a nyugat-európai és balkáni hagyományokat követő, s emiatt az Alföldön idegennek ható bronzból készült ruhakapcsoló tűk (fibulák) – az egykorú temetkezések alapján – kizárólag a női ruhák dísze volt.
Mindezeken túlmenően korszakunk különösen fontos vívmányai a vashasználat széleskörű elterjedése és az edénykészítésben meghonosodó korong alkalmazása. Ez az innovatív technika a környező területeken csak jelentős fáziskéséssel terjedt el.
Sokáig úgy vélték, hogy a szkíta kori lovasnomádoknak nem voltak állandó települései. A 20. század végétől az autópályákhoz, nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárások alapjaiban cáfolták meg ezt a feltételezést és teret nyitottak a vaskori nyíltszíni települések vizsgálatának. A Hernád völgyében, Méra, illetve Garadna határában feltárt településrészletek sok szempontból tipikus példái a korszakban általános, majorságok laza rendszeréből kialakuló faluszerű településeinek. Az épületeket helyben hozzáférhető alapanyagokból (fa, agyag, nád/gabona) készítették. A félig földbe vájt alapú lakóépületek mellett gazdasági épületek, tűzhelyek, gabonatároló vermek és kutak tették teljessé a képet. A Mérán feltárt épületek különlegessége a korszak épületeit jellemző négyszögletes alaprajz helyett az ovális, illetve kerekded forma. Hasonló alaprajzú épületekről egyre több helyről van tudomásunk a korszakban, egyelőre azonban vitatott, hogy a kör alaprajzú építészeti tradíció Kárpát-medencei megjelenése a keleti betelepülőkhöz köthető-e vagy lokális fejlődés eredménye.
Czifra Szabolcs
Garadna–Állami Csemetekert (ásatásvezető: Látos Katalin)
Méra–Méra 1. (Forrás-hegy) (ásatásvezetők: Czifra Szabolcs, Nicklas Larsson, Libor Csilla)
Certosa fibula
Bronz kisívfibula
Szkíta típusú háromélű nyílhegyek
Bordázott bronz karperec töredéke
Bordázott bronz karperec töredéke
Korongolt korsó
Csont markolatú késtöredék
Csont markolatú késtöredék
Bronz tű
Bronz pikkelypáncél darabja
Szkíta kori épület régészeti nyoma
Kör alakú vaskori épületek rekonstrukciója
A sztyeppei lovasnomád harcosok jellegzetes fegyvere az íj volt már a kora vaskorban is. A görög és iráni ábrázolások, illetve a harcosok temetkezései alapján ez egy viszonylag kisméretű, 60–100 cm hosszú, összetett reflexíj volt, amelyhez könnyű, bronz hegyű nyílvesszőket alkalmaztak. A harcosok az íjat és a nyílvesszőket egy bal oldalt az övre kapcsolt tartóban (tegezben) helyezték el. Az íj használata nem csak a szkíták érdekkörébe tartozó területeken terjedt el, hanem az egész ókori világban. Fontos szerepe a halotti kultuszban is kifejezésre jutott.
A Méra határában előkerült szkíta jellegű ép nyílcsúcsok mellett számos sérült, hibás darab is megtalálható, ami valószínűvé teszi, hogy a fegyverek egy részét helyben készítették.
Nicklas Larsson és Czifra Szabolcs
A ruhakapocs, másként fibula tulajdonképpen egy ruhakapcsoló tű. A férfiak és nők által egyaránt használt tárggyal általában a köpenyt vagy a felsőruhát tűzték össze a vállon. Működési elve a mai biztosító tűhöz hasonló, ám nem csupán egy hasznos kiegészítő volt. A legkorábbi fibulák a késő bronzkorban jelentek meg a ruházatot összefogó, rögzítő tűk helyett. Rendszerint bronzból, majd vasból készültek, de ismertek aranyból és ezüstből készült példányok is. A fibula díszítettsége, kifinomultsága arányban állt viselőjének társadalmi státuszával. Sőt, bizonyos mértékig a kulturális hovatartozást is tükrözte. A Mérán, illetve Garadnán talált bronz fibulák használata nem az Alföldre, hanem a kelet-alpi térségre volt jellemző a kora vaskorban, így felbukkanásuk a Hernád menti szkíta kori településeken érdekes kérdéseket vet fel.
Czifra Szabolcs
A MuseuMap aggregációs szolgáltatásának kiterjesztése, ahol a műtárgyak történeteivel, virtuális kiállításokkal és térbeli tárgyrekonstrukciókkal a magyar kultúra kincsei elevenednek meg.
MNM OMMIK
1088 Budapest, Múzeum krt. 14-16.
ommik@mnm.hu
museumap@mnm.hu